لطفا صبر کنید

آزمایش پانل ENA

این آزمایش برای کمک به تشخیص و تمایز بین اختلالات خود ایمنی انجام می شود. پنل ENA حضور یک یا چند آنتی بادی اختصاصی در خون را شناسایی می کند. آنتی بادی های خودی زمانی تولید می شوند که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت های خود بدن حمله می کند. این حمله می تواند باعث التهاب، آسیب بافتی و سایر علائم و نشانه های مرتبط با اختلالات خودایمنی شود.

هزینه دولتی

۱۸،۳۲۴ تومان

هزینه آزاد

۴۴،۲۲۳ تومان

هزینه خیریه

۳۰،۷۱۳ تومان

سوالات متداول

نام های دیگر این آزمایش چیست؟

 Antibodies to Saline-extracted Antigens، آنتی بادی‌ها در آنتی ژن‌های استخراج شده از سالین، anti-RNP، anti-ribonucleoprotein، آنتی ریبونوکلئو پروتئین، Anti-Ribonucleoprotein، Anti-U(1)RNP، Anti-SmRNP، Anti-SSA، SSA (Ro)، anti-Sjögren Syndrome B، Anti-SSB، SSB (La)، Anti-Sm، Smith Antibody، Scl-70, Anti-Topoisomerase، Scleroderma Antibodies، Anti-Jo-1،Antihistidyl Transfer RNA Synthase Antibodies، آنتی بادی‌های آنتی ژن هسته ای قابل استخراج

این آزمایش برای کمک به تشخیص و تمایز بین اختلالات خود ایمنی انجام می شود.

هنگامی که آزمایش ANA (آنتی بادی ضد انسدادی) مثبت است این آزمایش درخواست می شود. علاوه بر آن، هنگامی که علائم اختلال خودایمنی وجود دارد نیز این آزمایش انجام می شود.

نمونه خونی که از رگ بازو گرفته می شود.

 پانل ENA حضور یک یا چند آنتی بادی اختصاصی در خون را شناسایی می کند. آنتی بادی های خودی زمانی تولید می شوند که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت های خود بدن  حمله می کند. این حمله می تواند باعث التهاب، آسیب بافتی و سایر علائم و نشانه های مرتبط با اختلالات خودایمنی شود.

ENA یک زیر مجموعه از آنتی بادی های ضد هسته ای (ANA) است. این آنتی بادی ها علیه پروتئین هایی که در هسته سلول ها یافت می شوند تولید شده اند. برخی از اختلالات خودایمنی به طور خاص، با وجود یک یا چند آنتی بادی آنتی ژن هسته ای قابل استخراج مرتبط هستند. این ارتباط می تواند برای کمک به تشخیص اختلال خود ایمنی و تشخیص بین این اختلالات استفاده شود.

پانل ENA به طور معمول یک گروه از شش تا ده  آنتی بادی خودی است. تعداد آزمایشات ارائه شده، به آزمایشگاه و نیاز پزشکان و بیماران بستگی دارد. آزمایشات پانل ENA و دیگر آزمایش های ENA می تواند بسته به آزمایشگاه به طور جداگانه سفارش داده شوند.

یک پانل ENA  دارای چهار آزمایش شامل موارد زیر خواهد بود:

 

آزمایش آنتی بادی های خودی

با این نام نیز نامیده می شوند

Anti-RNP

Anti-U(1)RNP, آنتی ریبونوکلئوپروتئین

Anti-Sm

آنتی بادی اسمیت

Anti-SS-A (Ro)

سندرم آنتی شوگرن A

Anti-SS-B (La)

سندرم آنتی شوگرن B

 

پانلENA   دارای شش آزمایش شامل چهار آزمایش ذکر شده در بالا و همچنین موارد زیر است:

 

 

آزمایش اتوآنتی بادی

با این نام نیز نامیده می شوند

Scl-70

آنتی بادی اسکلرودرم؛ anti-topoisomerase

Anti-Jo-1

Antihistidyl Transfer RNA Synthase Antibodies

 

سطح این آنتی بادی ها می تواند تغییر کند و در صورت بهبود بیماری ممکن است شناسایی این آنتی بادی ها مشکل شود.

خیر. این آزمایش نیازمند لوازم و تجهیزات مخصوص آزمایشگاهی است. لازم است که نمونه شما به آزمایشگاهی ارجاع شود که این تجهیزات را داراست.

این آزمایش تنها برای افرادی با علائم اختلالات خودایمنی ضروری است. اکثر افراد نیازی به انجام این آزمایش ندارند.

توضیحات بیشتر

کاربرد این آزمایش چیست؟

پانل ENA معمولا پس از آزمایش ANA مثبت برای افرادی که علائم و نشانه‌های اختلال خودایمنی را دارند، تجویز می‌شود. این پانل برای کمک به تشخیص بیماری مختلط بافت همبند(MCTD)، لوپوس اریتماتوس سیستمیک(SLE) ، سندرم شوگرن، اسکلرودرمی و میوزیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر آن پانل ENA می‌تواند به شناسایی اسکلرودرم و پلی میوزیت یا درماتومیوزیت کمک کند. و نیز  ممکن است برای نظارت بر فعالیت اختلال خاص خودایمنی استفاده شود.

انجام یک آزمایش پانل ENA زمانی تجویز می‌شود که فرد علائم و نشانه‌هایی داشته باشد که می‌تواند ناشی از اختلال خودایمنی باشد و نتیجه آزمون ANA او نیز مثبت باشد. علائم و نشانه‌های اختلالات خودایمنی بسیار متغیر هستند و می‌توانند چند ناحیه مختلف بدن را در بر بگیرند. آنها عبارتند از:

  • تب و خستگی مداوم
  • درد عضله
  • تورم و یا درد مفصل
  • راش پوستی
  • حساسیت به نور ماوراء بنفش
  • سندرم رینود
  • آسیب کلیه (با پروتئینوری)
  • علائم عصبی مانند تشنج، افسردگی، بیماری روانی
  • کم خونی همولیتیک (تعداد کم گلبول‌های قرمز خون) یا لکوپنی (کم بودن تعداد گلبول‌های سفید خون)

در اکثر موارد زمانی که یک فرد آزمون ANA منفی داشته باشد، پانل ENA برای او تجویز نمی‌شود. اگر هیچ آنتی بادی ضد هسته‌ای وجود نداشته باشد، بسیار بعید است که آزمایش این فرد برای یک آنتی بادی غیر هسته‌ای یعنی همان چیزی که آزمایش پانل ENA  مورد بررسی قرار می دهد، مثبت باشد.

زمانی که نتایج آزمایش اولیه منفی هستند اما علائم بالینی وجود دارند، یک یا چند جزء از پانل ENA ممکن است تکرار شود. همچنین ممکن است آزمایش زمانی تجویز شود که فرد مبتلا به اختلال خودایمنی تشخیص داده شده است و در برخی موارد مبتلا به علائمی است که می تواند ناشی از یک اختلال خودایمنی اضافه باشد. علاوه بر آن ممکن است یک پزشک به منظور نظارت بر فعالیت و یا پیشرفت یک اختلال خودایمنی شناخته شده، آزمایش را تجویز کند.

تشخیص اختلالات خودایمنی معمولا بر اساس علائم و نشانه‌های مشخص شده و بر اساس نتایج آزمایش‌های آنتی بادی های خودی است. نتایج پانل ENA به تشخیص و تمایز بین اختلالات خودایمنی مختلف کمک می‌کند.

الگوی نتایج مثبت و منفی که با یک پانل ENA بدست می‌آید به همراه یافته‌های بالینی فرد مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. اگر کسی علائمی دارد که نشان دهنده اختلال خودایمنی خاص است و آنتی بادی های خودی  ENA  متناظر مثبت است، احتمال دارد که فرد مبتلا به این عارضه باشد.

اگر فردی علائم را دارد اما آنتی بادی موجود نیست، می‌تواند به این معنا باشد که فرد هنوز آنتی بادی را ایجاد نکرده است. یا به این معنی است که علائم فرد ناشی از عارضه‌های دیگری هستند.

تفسیر نتایج برای آزمایشات شامل پانل  ENA، در جدول زیر ارائه شده است. یک نتیجه مثبت آزمایش به این معنی است که فرد آنتی بادی بیشتری را در خون خود نسبت به مرجع تعیین شده دارد.

آزمایش آنتی بادی های خودی

نتایجی که از تشخیص بیماری های خودایمنی حمایت می کند.

Anti-RNP

نتیجه مثبت در ۹۵ تا ۱۰۰٪ موارد بیماری مختلط بافت همبند (MCTD) دیده می‌شود؛ همچنین ممکن است در لوپوس‌ اریتماتوز‌ ، 
اسکلرودرمی و آرتریت روماتوئید مثبت باشد.

Anti-Sm

نتیجه مثبت در ۳۰٪ افراد مبتلا به لوپوس‌ اریتماتوز‌
دیده می‌شود؛ نشانگر آنتی بادی برای این بیماری بسیار اختصاصی
است.

Anti-SS-A (Ro)

نتیجه مثبت در ۷۵٪ افراد مبتلا به سندرم شوگرن دیده می‌شود؛
همچنین ممکن است در لوپوس‌ اریتماتوز‌ و اسکلرودرم، مثبت
باشد.

Anti-SS-B (La)

نتیجه مثبت در ۶۰٪ افراد مبتلا به سندرم شوگرن دیده می‌شود؛
همچنین ممکن است در لوپوس‌ اریتماتوز‌ و اسکلرودرم، مثبت
باشد؛ به ندرت بدون
anti-SS-A وجود دارد.

Scl-70

نتیجه مثبت در ۶۰٪ افراد مبتلا به اسکلرودرم دیده می‌شود؛
نشانگر آنتی بادی برای این بیماری بسیار خاص است.

Anti-Jo-1

نتیجه مثبت در ۳۰٪ افراد مبتلا به پلی میوزیت دیده می‌شود؛
ممکن است در فیبروز ریوی نیز مثبت باشد.

پزشکان و آزمایشگاه های برتر