لطفا صبر کنید

آزمایش هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH)

این آزمایش برای بررسی و تشخیص اختلالات تیروئید و نیز برای نظارت بر درمان کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید مورد استفاده قرار می گیرد.

هزینه دولتی

۰ تومان

هزینه آزاد

۰ تومان

هزینه خیریه

۰ تومان

سوالات متداول

چرا باید آزمایش بدهیم؟

این آزمایش برای بررسی و تشخیص اختلالات تیروئید و نیز برای نظارت بر درمان کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید مورد استفاده قرار می گیرد.

آزمایش TSH برای غربالگری نوزادان انجام می شود. علاوه بر آن، طبق دستور پزشک برای نظارت بر درمان انجام می شود. در غیر این صورت اگر علائم وجود داشته باشد، این آزمایش درخواست داده می شود.

نمونه خونی که از رگ بازو گرفته می شود.

این آزمایش مقدار هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) را در خون اندازه گیری می کند. TSH توسط غده هیپوفیز ساخته می شود. هیپوفیز یک اندام کوچک واقع در زیر مغز است. TSH یکی از پیام رسانان غده هیپوفیز است و دستور ساخت هورمون های تیروئیدی را به غده تیروئید می دهد. یک سیستم فیدبک بین غده هیپوفیز و غده تیروئید وجود دارد. اگر تیروئید، بیش از حد هورمون (تری‌یدوتیرونین یا T3 و تیروکسین یا T4) تولید کند، این سیگنال به غده هیپوفیز می رسد که تولید TSH را کاهش دهد. برعکس، اگر تولید T3 و T4 بیش از حد کاهش یابد، غده هیپوفیز تولید TSH را افزایش می دهد. در افراد سالم این سیستم کاملا خود را تنظیم می کند. با این حال، در بیماری های تیروئید یا هیپوفیز، سیستم بی تعادل می گردد. بررسی الگوی تغییرات، می تواند در تشخیص مشکل اساسی کمک کننده باشد.

پرکاری تیروئید را می توان با درمان کنترل کرد. این درمان شامل قرص های کاهش دهنده فعالیت غده تیروئید در تولید هورمون های تیروئیدی، اشعه درمانی به منظور تخریب بافت تیروئیدی و جراحی برای برداشتن بخشی از تیروئید یا کل آن است.

هیپوتیروئیدیسم به راحتی با جایگزینی تیروکسین (T4) به صورت قرص، جبران و کنترل می شود.

بارداری می تواند سبب افزایش کلی سطوح T3 و T4 شود. به طور طبیعی، در بارداری سطح T3 آزاد به طور محسوسی تغییر نمی کند.

توضیحات بیشتر

کاربرد این آزمایش چیست؟

آزمایش هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) برای موارد زیر استفاده می شود:

 

·        غربالگری نوزادان برای غده تیروئید ضعیف

·        تشخیص بیماری تیروئیدی در افراد مبتلا به علائم

·        نظارت بر جایگزینی تیروئید در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید

·        به عنوان بخشی از بررسی مشکلات ناباروری زنان

·        کمک به ارزیابی عملکرد هیپوفیز (گاهی اوقات)

اگر فردی علائم اختلال تیروئید داشته باشد، پزشک دستور انجام این آزمایش را می دهد. به عنوان مثال عدم تحمل گرما، کاهش وزن، ضربان قلب سریع، عصبانیت، عرق کردن و افزایش میزان مدفوع از علائم هیپرتیروئیدیسم (پر کاری تیروئید) است.

خستگی، ضعف، افزایش وزن، درد عضلانی، یبوست، ضربان قلب کند و عدم تحمل سرما نیز علائم معمول هیپوتیروئیدیسم (کم کاری تیروئید) محسوب می شوند.

آزمایش خون اغلب با همراه با دیگر آزمایش های هورمون تیروئید و پس از معاینه فیزیکی تیروئید انجام می شود. غربالگری TSH به طور معمول در نوزادان انجام می گردد.

نتیجه بالای TSH اغلب به معنی ضعیف بودن غده تیروئید به سبب وجود مشکلی در آن (کم کاری تیروئید) است. در مواردی بسیار نادر نیز، TSH بالا می تواند به علت مشکلی در غده هیپوفیز مانند وجود تومور در آن باشد. این وضعیت پرکاری تیروئید ثانویه نامیده می شود. علاوه بر آن، نتیجه TSH بالا می تواند در افراد مبتلا به غدد تیروئید ضعیف وجود داشته باشد که پزشک مصرف مقدار کمی داروی هورمون تیروئید را برای آن ها تجویز می کند.

مقدار پایین TSH می تواند نشان دهنده غده تیروئید پر کار (هیپرتیروئیدیسم) یا آسیب به غده هیپوفیز باشد که مانع از تولید TSH می شود. علاوه بر آن، نتیجه TSH پایین ممکن است در افراد مبتلا به  غده ضعیف تیروئید که بیش از حد داروی هورمون تیروئید دریافت می کنند نیز رخ دهد.

TSH غیر طبیعی معمولا کمبود یا اضافه هورمون های تیروئید موجود در بدن را نشان می دهد. اما دلیل آن را مشخص نمی کند. معمولا در صورت وجود نتيجه غير طبيعي TSH،  آزمايش اضافی تيروکسين آزاد (FT4) و / يا تری‌یدوتیرونین آزاد (FT3) برای بررسی علت انجام می شود. ترکیبی از آزمایش TSH و آزمایش هورمون های تیروئید T3 و T4 به عنوان آزمایش عملکرد تیروئید (TFT) مورد استفاده قرار می گیرد.

جدول زیر الگوی آزمایش عملکرد تیروئید و اساسی ترین علل آنرا به اختصار توضیح می دهد.

TSH

FT4

FT3

INTERPRETATION

بالا

طبیعی

طبیعی

کم کاری تیروئید خفیف

بالا

پایین

پایین با طبیعی

کم کاری تیروئید

پایین

طبیعی

طبیعی

پر کاری تیروئید خفیف

پایین

بالا یا طبیعی

بالا یا طبیعی

پرکاری تیروئید

پایین

پایین یا طبیعی

پایین یا طبیعی

بیماری غیر تیروئیدی، کم کاری تیروئید ثانویه (اختلال نادر در هیپوفیز)

پزشکان و آزمایشگاه های برتر