لطفا صبر کنید

آزمایش شمارش سلول های قرمز خون

این آزمایش تعداد گلبول های قرمز (RBC) را در یک لیتر خون شمارش می کند. سلول های قرمز خون که در مغز استخوان ساخته می شوند، اکسیژن را از ریه ها به سلول منتقل می کنند و دی اکسید کربن را از سلول به ریه برمی گردانند. تغییر RBC معمولا با تغییر در میزان هموگلوبین همراه است. هنگامی که مقادیر RBC و هموگلوبین دچار کاهشی بیش از 10 درصد از میزان نرمال مورد انتظارداشته باشد، گفته می شود که بیمار دچار کم خونی است و هنگامی که میزان RBC به بالاتر از این محدوده افزایش می یابد، گفته می شود که بیمار مبتلا به پلی سیتمی است.

هزینه دولتی

۳،۵۶۷ تومان

هزینه آزاد

۸،۵۰۳ تومان

هزینه خیریه

۵،۹۱۳ تومان

سوالات متداول

نام های دیگر این آزمایش چیست؟

RBC ، erythrocyte count، شمارش اریتروسیت، red count

این آزمایش برای بررسی تمام تغییرات در تعداد سلول های قرمز خون انجام می شود.

این آزمایش به عنوان بخشی از آزمایش شمارش کامل خون (CBC)، که ممکن است به دلایل مختلفی درخواست شود، انجام می شود.

نمونه خونی که از رگ بازو گرفته می شود.

این آزمایش تعداد گلبول های قرمز (RBC) را در یک لیتر خون شمارش می کند. سلول های قرمز خون که در مغز استخوان ساخته می شوند، اکسیژن را از ریه ها به سلول منتقل می کنند و دی اکسید کربن را از سلول به ریه برمی گردانند. زنان تعداد RBC کمتری نسبت به مردان دارند و سطح این سلول ها با افزایش سن نیز در آن ها کاهش می یابد. تغییر RBC معمولا با تغییر در میزان هموگلوبین همراه است. هنگامی که مقادیر RBC و هموگلوبین دچار کاهشی بیش از 10 درصد از میزان نرمال مورد انتظارداشته باشد، گفته می شود که بیمار دچار کم خونی است و هنگامی که میزان RBC به بالاتر از این محدوده افزایش می یابد، گفته می شود که بیمار مبتلا به پلی سیتمی است.

پزشک در ابتدا باید علت تعداد RBC غیر طبیعی شما را تعیین کند تا بتواند درمان مناسب را انجام دهد. درمان ممکن است حاوی مکمل های ویتامینی و مواد معدنی، تغییر در تغذیه یا جایگزینی با گلبول های قرمز از اهدا کننده خون باشد. ممکن است فقط به تغییر دارو فعلی یا تجویز یک دارو برای تحریک تولید سلول های قرمز در مغز استخوان، به ویژه در بیمارانی که شیمی درمانی یا پرتودرمانی می کنند، نیاز باشد.

خیر. این آزمایش توسط پرسنل آزمایشگاهی آموزش دیده انجام می شود.

بله. به طوری که اگر یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید، می توانید از کم خونی ناشی از کمبود آهن، ویتامین B12 یا مصرف فولات جلوگیری کنید. مشکلات RBC که ناشی از شرایط بیماری هستند احتمالا با رژیم غذایی اصلاح نمی شوند.

خستگی (ضعف) ممکن است تعداد کم یا زیاد RBC را نشان دهد. غش کردن، رنگ پریدگی (از دست دادن رنگ پوست طبیعی)، تنگی نفس، سرگیجه و یا تغییر حالت روحی می تواند نشان دهنده کمبود RBC باشد. اختلال بینایی، سردرد و سرخ شدن ممکن است با افزایش تعداد RBC ها مرتبط باشد.

توضیحات بیشتر

کاربرد این آزمایش چیست؟

شمارش RBC برای ارزیابی هر نوع کاهش گلبول قرمز (کم خونی) یا افزایش گلبول قرمز (پلی سیتمی) در هر لیتر خون استفاده می شود. این تغییرات باید همراه با پارامترهای دیگر مانند هموگلوبین، هماتوکریت و / یا شاخص های RBC بررسی شوند.

شمارش RBC به طور معمول به عنوان بخشی از شمارش کامل خون (CBC) انجام می شود. شمارش کامل خون به عنوان بخشی از یک معاینه معمول، پیش از عمل جراحی یا به دلایل بالینی دیگری مورد نیاز است. این آزمایش در بیماران مبتلا به اختلالات خونی، مشکلات خونریزی، کم خونی های مزمن، پلی سیتمی و/ یا در بیماران تحت شیمی درمانی یا پرتودرمانی تکرار می شود.

تعداد RBC کم ممکن است نشانگر کم خونی، خونریزی، بیماری کلیوی، نارسایی مغز استخوان (به عنوان مثال در اثر اشعه یا تومور)، سوءتغذیه یا سایر علل باشد. تعداد پایین نیز ممکن است کمبود های غذایی آهن، فولات، ویتامین B12 و ویتامین B6 را نشان دهد. تعداد RBC کاهش یافته می تواند به علت از دست دادن خون به صورت حاد یا مزمن باشد. از دست دادن حاد خون، کاهش سریع حجم خون است. از دست دادن مزمن خون ناشی از شرایط مختلفی است که منجر به انواع کم خونی می شود. کم خونی مزمن ناشی از، از دست دادن مقدار کمی خون در طی مدت زمان طولانی (خونریزی)، تخریب مکانیکی RBC ها یا برخی از مشکلات فیزیولوژیکی مانند کاهش تولید RBC است.

تعداد RBC بالا ممکن است نشان دهنده بیماری قلبی مادرزادی، کم آبی بدن، بیماری ریوی انسدادی، تولید بیش از حد مغز استخوان یا شرایطی با هیپوکسی بافت باشد.

لیست زیر شامل برخی از این شرایط است:

 کاهش RBC

·        تروما

·        سوختگی

·        بارداری

·        کم خونی همولیتیک

·        عفونت های خونریزی دهنده

·        خونریزی دستگاه گوارش (GI) یا دیگر خونریزی های عروقی

·        کم خونی کمبود آهن

·        کمبود ویتامین B12 یا فولات

·        آسیب مغز استخوان

·        اختلالات متابولیک

·        التهاب مزمن

افزایش RBC

·        کم آبی

·        بیماری ریوی

·        بیماری قلبی مادرزادی

·        پلی سیتمی ورا

·        مشکلات کلیوی

·        انتقال بیش از حد خون

·        هیپوکسی بافت

پزشکان و آزمایشگاه های برتر