لطفا صبر کنید

آزمایش خون مخفی در مدفوع

این آزمایش هنگام خونریزی معده یا روده درخواست می شود و ممکن است نشان دهنده سرطان روده باشد. FOB مثبت به پزشک اطلاع خواهد داد که خونریزی در جایی در دستگاه گوارش اتفاق افتاده است. خونریزی می تواند به علت زخم، دیورتیکولوز، خونریزی پولیپ، بیماری التهابی روده، هموروئید، خون بلعیده شده به علت خونریزی لثه یا خونریزی بینی و نیز ناشی از تومورهای خوش خیم یا بدخیم باشد.

هزینه دولتی

۱،۸۵۲ تومان

هزینه آزاد

۴،۳۷۶ تومان

هزینه خیریه

۳،۰۴۶ تومان

سوالات متداول

این آزمایش هنگام خونریزی معده یا روده درخواست می شود و ممکن است نشان دهنده سرطان روده باشد.

FOBT به عنوان یک آزمایش غربالگری برای تشخیص زود هنگام سرطان روده در بیماران بدون علائم سرطان روده انجام می شود. این آزمایش برای افراد بالای 50 سال هر 2 سال یک بار توصیه می شود. بیماران دارای علائم سرطان روده باید با پزشک خود در مورد مناسب ترین روش بررسی (مثلا کولونوسکوپی) مشورت کنند.

یک یا چند نمونه مدفوع . معمولا دو نمونه کمتر از دو روز با هم فاصله دارند.

FOB مقادیر کم خون در مدفوع را که با چشم دیده نمی شود بررسی می کند. معمولا خونریزی دستگاه گوارش( معده یا روده) به اندازه ای نیست که با چشم مشاهده شود یا نتیجه FOB را مثبت کند.

FOB مثبت به پزشک اطلاع خواهد داد که خونریزی در جایی در دستگاه گوارش اتفاق افتاده است. خونریزی می تواند به علت زخم، دیورتیکولوز، خونریزی پولیپ، بیماری التهابی روده، هموروئید، خون بلعیده شده به علت خونریزی لثه یا خونریزی بینی و نیز ناشی از تومورهای خوش خیم یا بدخیم باشد.

هر چیزی که از روده بیرون زده باشد، مانند پولیپ یا تومور، ممکن است در اثر عبور مدفوع  باعث خونریزی شود. اغلب این مقدار کم خون اولین و بعضی اوقات تنها علامت سرطان روده است و به همین دلیل FOB ابزار غربالگری ارزشمندی به شمار می رود.

قبل یا بعد از آزمایش FOB، ممکن است معاینه رکتوم داشته باشید. همچنین روش های زیر نیز می تواند انجام شوند:

·        سیگموئیدوسکوپی: معاینه رکتوم و کولون پایین (بخشی از روده) با وسیله ای روشن برای جستجوی ناهنجاری هایی مانند پولیپ.

·        کولونوسکوپی: یک بررسی دقیق تر از رکتوم و کل کولون.

·        A double contrast barium enema: مجموعه ای ازعکس های اشعه X کولون و رکتوم.

دستگاه های موجود با استفاده از چند روش مختلف خون را در مدفوع تشخیص می دهند. حساسیت آنها به تشخیص خون می تواند متفاوت باشد و بدون مهارت تکنیسین آزمایشگاهی با تجربه یا پزشک، نتایج این آزمایش ها ممکن است گمراه کننده باشند. در صورت نگرانی با پزشک خود مشورت کنید.

توضیحات بیشتر

کاربرد این آزمایش چیست؟

کاربرد اصلی آزمایش FOB استفاده از آن به عنوان یک غربالگر سرطان روده در مراحل اولیه است. آزمایش های غربالگری FOB در کاهش مرگ و میر سرطان روده بسیار موثر هستند. خون در مدفوع ممکن است تنها علامت سرطان در مراحل ابتدایی باشد. اگر سرطان قبل از متاستاز تشخیص داده شود، احتمال بیشتری وجود دارد که درمان شود. آزمایش FOB مثبت لزوما "اثبات" نمی کند که شما سرطان دارید. و باید با کولونوسکوپی مورد بررسی بیشتر قرار گیرند.

آزمایش خون مخفی مدفوع پس از سن پنجاه سالگی هر 1-2 سال برای غربالگری سرطان روده بزرگ انجام می شود. آزمایش باید در بیماران بدون علائم انجام شود. بیماران با علائم سرطان روده بزرگ باید آزمایشات قطعی بیشتری مانند کولونوسکوپی داشته باشند.

آزمون FOB معمولا منفی است. حدود نفر1 در 13 نفر دارای نتیجه مثبت هستند. نتیجه مثبت، وجود خون در مدفوع را نشان می دهد. این نتیجه لزوما نشان دهنده سرطان روده بزرگ نیست و ممکن است به علت سایر منابع خون مانند هموروئید یا التهاب روده باشد. برای تعیین منبع خونریزی باید آزمایش دیگری (معمولا کولونوسکوپی) انجام شود.

پزشکان و آزمایشگاه های برتر